aby-zvony-neutichly-clanek

Aby zvony neutichly...

Možná si někteří z Vás ještě vzpomínají, že kdysi dávno... jste podvědomě koukli na hodinky, jestli Vám jdou správně, když na kostele zvonili poledne a zvony byly slyšet daleko po kraji i do sousedních údolí. Málokdo z nás si dnes pamatuje, kdy a jak se zvonilo, i když jistě i Vás jako malé babička strašila: „Přijď domů, až budou zvonit klekánice".

Zvonění za dřívějších dob bylo považováno za čestnou funkci, obstarával ho většinou některý vážený hospodář nebo výměnkář. Během času přestalo však zvonění být výsadou a poctou, ale stalo se i nemilou povinností. Zvoněním byli pověřováni obecní pastýři, obecní kováři, nebo nějaký děd nebo bába z pastušky. Zvonilo se nejen třikrát denně - ráno, v poledne a večer, ale i každý pátek ve 3 hodiny odpoledne. Při ranním poledním a večerním zvonění se měl každý zastavit, pokleknout, muži i smeknout a pomodlit se „Anděl Páně". Zvonit se muselo vždy v pravidelný čas. Dle ranního zvonění se v mnohých statcích a chalupách vstávalo, v poledne obědvalo a porovnávaly se nástěnné hodiny. Večerní zvonění (klekání) bylo i pokynem pro děti, aby šly domů, protože bude chodit klekánice, která zlobivce a opozdilce odvleče pryč. Hospodáři věděli, že mají obstarat rodinu, dobytek a lidem dopřát zasloužený odpočinek po celodenní práci.

Rozhodli jsme se, že chceme tuto tradici obnovit zde u nás v regionu, ale vzhledem k tomu, že dnes je velmi těžké sehnat pacholka či bábu, natož váženého hospodáře, který bude pravidelně chodit třikrát denně zvonit (i když někteří čas od času tuto funkci ještě zastávají a budiž jim za to poděkováno), dohodli jsme se, že se pokusíme sehnat peníze a obstaráme elektrický pohon zvonů.

Dne 12. 1. 2008 jsme se sešli: (David Horák, Petr Hásek, a farář Ivo Kvapil) na faře v Jablonci nad Jizerou a pokusili se vybrat místa, kde bychom rádi začali. Jestli se nám podaří Vás nadchnout zajímavostí tohoto záměru a přesvědčit ke spolupráci, tak budeme rádi a naše zvony se opět rozezní.

Dobrou zprávou je, že všude zvony máme a zatím to vypadá, že i v dobrém stavu. Chceme od začátku celou akci provést co možná nejrychleji a hlavně transparentně tak, aby si každý mohl ověřit kolik, kdy a od koho bylo vybráno peněz (pokud je bude někdo chtít věnovat anonymně nebo pod pseudonymem, zveřejní se pouze částka, datum a pseudonym). Vše bude zveřejňováno a pravidelně aktualizováno na webové stránce: www.zvonykrkonose.cz.

Prozatím máme předběžné finanční nabídky na jednotlivé zvony. Tyto nabídky budou po očekávané návštěvě firem konkrétně upřesněny. Děkujeme za jakékoliv informace k našemu společnému projektu a věříme Vám i sobě, že se nám naše společné záměry podaří uskutečnit tak, aby v Krkonoších opět zněly hlasy zvonů - dobré dílo našich otců, na které bychom neměli zapomínat, ale z něj žít.

V Jablonci nad Jizerou organizátoři
Za SDH Františkov: David Horák, Petr Hasek
Za Farnost Jablonec nad Jizerou: Ivo Kvapil.