springfest-hlavicka

Již čtvrtý ročník tohoto stále se úspěšně rozvíjejícího hudebního festivalu má kořeny na konci zimy roku 2006. Festival je založen na spolupráci „věřících" s „nevěřícími". Na organizaci se podílejí a festival navštěvují lidé s rozdílnými názory na svět i víru. Stejně tak členové kapel, které na festivalu vystupují, mají různé pohledy na život. Ale co nás spojuje, je vzájemná tolerance a snaha o pochopení. Akce se díky této myšlence dostala např. i na obrazovky ČT 1, Tv Noe, do regionálních radií a stránky tištěných médií.

Festival je multižánrový. Hraje se od jemných melodií folku a funku přes klasický pop, rock či ska až po tvrdý metal a veselý punk. Do programu je již tradičně řazena zábavná vložka jako např. taneční vystoupení, světelná či bubenická show a jiné.

Důležitou součástí projektu jsou vystoupení různých osobností. Např. kněží mluví o tom, co může křesťanství nabídnout dnešnímu světu, „nevěřící" lidé povídají o svém vztahu k církvi či Bohu apod. Rádi vítáme zahraniční hosty, kteří mluví o situaci v jejich zemi. Pro zájemce pak následuje v klidném prostředí beseda s vystupujícími.

Heslo projektu je: "...pod jedním Nebem." Bavíme se, pracujeme a hlavně žijeme pod jedním nebem. Motto festivalu vyjadřuje, že i přes vzájemné rozdíly plujeme na jedné lodi. Ať jsme, kdo jsme, Země je společná všem a „nebe" bývalo vždy symbolem něčeho nedosažitelného a věčného. Místem, kde přebývá Bůh.

Na příštím ročníku, který se koná 14. 5. 2011 v horském městečku Rokytnice nad Jizerou přímo ve Skiareálu Horní Domky, se můžete těšit na hvězdná jména jako JAKSI TAKSI, TRABAND, FRANTIŠEK NEDVĚD ml., Šatlava, The Elements (SK), VEvývoji, UP!GREAT atd. Od 16h vystoupí 7 kapel na hlavním podiu a 5 zejména místních hudebních těles na druhém podiu. Dále pro podporu myšlenky projektu je samozřejmě připravena tzv. Beseda-stage. Akci moderuje Petr Srna.

JAKSI TAKSI na křesťanském festivalu?

Pro stálého návštěvníka hudebního festivalu SpringFest (SF) by tenhle titulek neměl být zvlášť překvapivý, leda jen v tom, že se může těšit na kapelu, kterou moc dobře zná. Ovšem pro ostatní by to mohlo vyvolat otázky, co dělají tihle „punk-rokeři" na takovéto akci? Hodí se to vůbec?

Festival je pořádaný zejména mladými věřícími nadšenci s myšlenkou hledání tolerance a spolupráce mezi lidmi vyznávající rozdílný pohled svět. Proto pořadatelé hledají kapely, které se buď skládají z věřících členů, nebo mají zájem se k tomuto projektu vyjádřit.

A kdo by mohl být lepším příkladem než právě tvorba Jaksi Taksi? Jejich každé CD se více či méně kontroverzně zaměřuje na nějakou problematiku a jedna z nich je otázka hledání smyslu života. Jejich poslední CD Optimista je toho jasným důkazem. Například píseň Betlémská reklamní s. r. o.: „Ukažte mi prosím tu správnou cestu, ukažte mi prosím, kudy mám jít, ukažte mi prosím tu správnou cestu, tak abych to mohl pochopit." Dále skladba Zázraky: „Protože věřím, že je něco mezi nebem a zemí, i když strašně, ale strašně málo, tak zázraky se stále dějí." Pro mě osobně jsou v dnešní době nejcennější nejen tyto jejich texty, ale hlavně ochota vyjádřit se k tématu hledání smyslu života veřejně, jak to alespoň pro SF kapelník Radek slíbil.

Po zhodnocení celého jejich díla je jasné, že Jaksi Taksi bojují za svobodu názoru. Za to, aby každý měl možnost vyjadřovat se k problémům, aniž by ho napadal nějaký státní či jiný institut. S tím souvisí i svoboda vyznání. Kapela svými texty říká, že svět je něco víc, než jen materiálno a zároveň se člověk nemusí držet zásadami jedné duchovní roviny. Ačkoliv ho ta konkrétní rovina může dobře inspirovat pro jeho etické hodnoty. Toto je poselství kapely Jaksi Taksi.

Informace

  • Akci podporuje Liberecký kraj, Královéhradecká diecéze, město a farnost Rokytnice nad Jizerou.
  • Vstupenky opět v předprodeji za 110,- Kč od února 2011. Seznam prodejen nebo formulář pro objednávku vstupenek naleznete na webu akce.
  • Navštivte www.springfest.cz pro více informací.