DIVADLO: DON QUIJOTE DE LA ANCHA

Action

Action DIVADLO: DON QUIJOTE DE LA ANCHA
Date 01.12.2006 - 16.10.2013
Place KD Rokytnice - Rokytnice nad Jizerou
Category Akce v okolí

Description

V pátek dne 1. prosince 2006 od 19.30 hodin se bude v Kulturním domě v Rokytnici nad Jizerou konat divadelní představení, které prodlužuje život: DON QUIJOTE DE LA ANCHA. Tuto nejhranější autorskou komedii současnosti uvádí: DIVADLO KLAUNIKY BRNO. 

Jedná se o didaktickou klaunikyádu na motivy románu Miguela Cervantese Saavedry uchopenou dle vzoru velkého českého emigranta Jana Ámose Komenského 
V hlavní roli světový chůdoherec Lenoire Montain
Dále účinkují: Monika Mušková-Rajská, alt. Josefína Hušková, Zdeněk Mazáč, Zdeněk Korčian a další.
Režijní vedení a umělecký dohled: Boleslav Polívka

Něco o hře: 

Tato vynikající komedie divákům přináší spoustu smíchu a zábavy, ale také potěšující dárečky. Hra je velice komunikativní a setkává se s nebývalým úspěchem u diváků všech věkových skupin. Tato hra získala celou řadu významných ocenění a byla sehraná ve více jak 9 zahraničních zemí. 

Svéráznému zpracování osudů Dona Quijota a věrného služebníka Sancho Panzy nechybí humor, nadsázka, fantazie ani mystifikace. Po formální stránce zvolil režijní poradce představení, autor, mim, básník těla i duše Boleslav Polívka cestu didaktické klaunikyády. 

S vědomím toho, že společnost je poznamenaná dekadencí a nedostatkem ideálů a opravdových vzorů, předstupují před diváky 2,38 m vysoký profesor španělského jazyka a literatury a 120ti kilogramová Ancha, pracující jako vychovatelka na kominickém internátě ve Šlapanicích, v kostýmech Dona Quijota a Sancho Panzy. Se skupinou španělštinářů se ujímají nelehkého úkolu: - co nejlépe ztvárnit příběh důmyslného rytíře Dona Quijota. 

Osou představení je vzájemné prolínání několika významových rovin. Řazením scén, počínaje bojem s větrnými mlýny až do Quijotova zmoudření je vytvářen příběh Dona Quijota, kterým neustále prostupují osudy profesora a vychovatelky, odrážející jejich slabosti i velikost, pošetilost i odcizení. 

Střetáváním těchto dvou rovin vzniká řada humorných situací, jež jsou odrazovým můstkem pro vytváření nového vztahu mezi profesorem (hrajícím Dona Quijota), vychovatelkou Anchou (představující Sanchu) a dalšími postavami děje (princezna Dulcinea, pasováček, atd.). Jakoby celá inscenace vznikala momentálně před zraky a za aktivní spolupráce diváků. 

Názornost, atraktivnost, spontánnost, lidový humor a především přirozená hravost. Forma, která je v představení Don Quijote de la Ancha Divadla Klauniky užita, je vlastně hra na hru v tom nejdivadelnějším slova smyslu. Výsledkem toho je pocit radosti z odkrývání a sdílení vzájemného vztahu mezi hercem a divákem, radost ze společné účasti na tvorbě okamžiku, která je umocněna prožitkem hybatelské síly ušlechtilého donkichotství. 

Předprodej vstupenek bude zahájen v listopadu t.r., sledujte plakátovací plochy.

Place

Place KD Rokytnice